parallax background

O rasie

Opis ogólny


Tamaskan Dog jest psem dużej wielkości o inteligentnym spojrzeniu. Z wyglądu, proporcji i ruchu przypomina wilka o szczupłej budowie ciała, świadczy to m.in. o jego północnym pochodzeniu z psów zaprzęgowych. Jest świetnym psem pracującym z szybkim i lekkim chodem oraz wdziękiem w poruszaniu się. Ma w pełni owłosione ciało i stojące uszy.

Tamaskan ma postawę dumną z wyprostowaną głową i czujnymi oczami wyrażającymi zainteresowanie i ciekawość. Jego charakterystyczny chód jest gładki ze zminimalizowanym wysiłkiem i sporym zasięgiem łap. Jest psem chętnym do różnego rodzaju pracy, spełnia się w roli psa zaprzęgowego, do pracy węchowej, czy przy pomocy ludziom. Z łatwością może przenosić lekkie obciążenie z umiarkowaną prędkością na krótkich dystansach. Dużą zaletą jest też ogromna inteligencja i szybkość uczenia się (niestety również złych nawyków). Odpowiednia praca z nim i nauka (przynajmniej) podstawowych komend pomoże nam otrzymać świetnego i wiernego kompana.
Między samcem i suczką jest wyraźna różnica w wyglądzie i wielkości.

Historia rasy
 • 1987Początek

  W latach 80 ubiegłego wieku do Wielkiej Brytanii zostało przywiezionych pięć psów typu husky z USA. Zostały one skrzyżowane owczarkami niemieckimi oraz malamutami i husky. Były to skromne początki próby wyhodowania psa, który wyglądem przypominałby wilka, ale byłby przy tym dobrym psem rodzinnym i użytkowym.
 • 1990Northern Inut Socienty

  Wysiłki stworzenia psów o wcześniej opisanych cechach zaowocowały powstaniem Northern Inuit Society, którego członkiem była również późniejsza założycielka rasy Tamaskan Lynn z hodowli Blustag.
 • 2002Utonagan Society

  Z czasem różnice w wizji rozwoju psów spowodowały wyodrębnienie się Utonagan Society. Nowostworzona organizacja postawiła przed sobą cel jakim miała być przede wszystkim skupienie się na wyeliminowanie chorób, które w międzyczasie pojawiły się, z powodu zbyt bliskiego krzyżowania osobników. Wprowadzono testy medyczne, analizę ksiąg hodowlanych jak i wprowadzono zasady etyczne prawidłowo prowadzonej hodowli.
 • 02.2016Tamaskan Dog Register

  W wyniku poszukiwań znaleziono i sprowadzono z Laponi siedem użytkowych psów będących krzyżówkami husky o wilczym wyglądzie, wyhodowanych do ciągnięcia sań. Wraz z odpowiednim wyglądem i temperamentem, oraz ich chęcią do pracy stały się dużym krokiem w stronę rozwoju rasy. Ponieważ taka wizja rozwoju (użycie wilczaków, a więc krwi wilka) nie został zaakceptowany przez Utonagan Society, a przestano dodawać nowe linie do swoich programów hodowlanych, a oczywistym stało się dodatkowo to, że po wprowadzeniu fińskich linii cechy rasy ulegną zmianie, w lutym 2006 roku został utworzony przez pierwotnych członków brytyjskiego i międzynarodowego stowarzyszenia Utonagan (w tym dwóch jeszcze ze stowarzyszenia Northern Inuit) międzynarodowy rejestr psów nowej rasy – Tamaskan Dog Register.
 • Pierwsze lata TDRu

  Duża popularność nowo powstałej rasy zrodziła patologię. Część nieuczciwych hodowców swoimi praktykami , fałszowaniem rodowodów i sprzedażą chorych psów nieomal doprowadziła do końca rasy. Po udowodnieniu za pomocą testów DNA oszustwa części hodowców, zostali oni wykluczeni z grona hodowców, a związek TDR został przeprojektowany, aby zapobiec takim działaniom w przyszłości.
 • 2008Wprowadzenie wymagań badań DNA dla psów hodowlanych

polski